Kodi zonal 36 / +67836Kodi zonal:36     (+678 36)
Qyteti/qyteza ose krahina:Sanma

Shteti:

VanuatuPrefiksi 36 është kodi i zonës për Sanma. Dhe Sanma ndodhet në Vanuatu. Nëse ndodheni jashtë Vanuatu dhe dëshironi të telefononi një person në Sanma, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Vanuatu është +678, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sanma, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +678 36.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +678 36 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sanma për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00678 36.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 36 / +67836 (Vanuatu)