Kodi zonal 35552 (+99235552 / 0099235552 / 01199235552) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:35552     (+992 35552)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Roshtkala

Shteti:

Taxhikistan

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 35552 / +99235552 / 0099235552 / 01199235552, Taxhikistan (hyrja telefonike)


Prefiksi 35552 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Roshtkala. Dhe Roshtkala ndodhet në Taxhikistan. Nëse ndodheni jashtë Taxhikistan dhe dëshironi të telefononi një person në Roshtkala, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Taxhikistan është +992 (00992), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Roshtkala, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +992 35552. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +992 35552 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Roshtkala për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00992 35552.