Kodi zonal 3542 / +3803542Kodi zonal:3542     (+380 3542)
Qyteti/qyteza ose krahina:Pidhaytsi

Shteti:

UkrainaPrefiksi 3542 është kodi i zonës për Pidhaytsi. Dhe Pidhaytsi ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Pidhaytsi, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pidhaytsi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 3542.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +380 3542 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pidhaytsi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 3542.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 3542 / +3803542 (Ukraina)