Kodi zonal 35 / +26735Kodi zonal:35     (+267 35)
Qyteti/qyteza ose krahina:Gaborone

Shteti:

Bocvana


Kodi zonal 35 / +26735 (Bocvana)


Prefiksi 35 është kodi i zonës për Gaborone. Dhe Gaborone ndodhet në Bocvana. Nëse ndodheni jashtë Bocvana dhe dëshironi të telefononi një person në Gaborone, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bocvana është +267, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gaborone, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +267 35.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +267 35 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gaborone për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00267 35.
Llogaritësi I numrit të telefonit