Kodi zonal 348 (+244348 / 00244348 / 011244348) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:348     (+244 348)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Caxito

Shteti:

Angola

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 348 / +244348 / 00244348 / 011244348, Angola (hyrja telefonike)


Prefiksi 348 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Caxito. Dhe Caxito ndodhet në Angola. Nëse ndodheni jashtë Angola dhe dëshironi të telefononi një person në Caxito, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Angola është +244 (00244), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Caxito, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +244 348. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +244 348 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Caxito për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00244 348.