Kodi zonal 33 (+35633 / 0035633 / 01135633) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:33     (+356 33)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Tas-Sliema, Msida

Shteti:

Malta

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 33 / +35633 / 0035633 / 01135633, Malta (hyrja telefonike)


Prefiksi 33 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tas-Sliema, Msida. Dhe Tas-Sliema, Msida ndodhet në Malta. Nëse ndodheni jashtë Malta dhe dëshironi të telefononi një person në Tas-Sliema, Msida, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Malta është +356 (00356), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tas-Sliema, Msida, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +356 33. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +356 33 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tas-Sliema, Msida për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00356 33.