Kodi zonal 33 / +5633Kodi zonal:33     (+56 33)
Qyteti/qyteza ose krahina:Petorca, Quillota

Shteti:

Kili


Kodi zonal 33 / +5633 (Kili)


Prefiksi 33 është kodi i zonës për Petorca, Quillota. Dhe Petorca, Quillota ndodhet në Kili. Nëse ndodheni jashtë Kili dhe dëshironi të telefononi një person në Petorca, Quillota, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kili është +56, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Petorca, Quillota, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +56 33.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +56 33 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Petorca, Quillota për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0056 33.
Llogaritësi I numrit të telefonit