Kodi zonal 33 (+22533 / 0022533 / 01122533) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:33     (+225 33)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Man

Shteti:

Bregu i Fildishtë

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 33 / +22533 / 0022533 / 01122533, Bregu i Fildishtë (hyrja telefonike)


Prefiksi 33 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Man. Dhe Man ndodhet në Bregu i Fildishtë. Nëse ndodheni jashtë Bregu i Fildishtë dhe dëshironi të telefononi një person në Man, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bregu i Fildishtë është +225 (00225), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Man, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +225 33. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +225 33 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Man për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00225 33.