Kodi zonal 329 (+675329 / 00675329 / 011675329) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:329     (+675 329)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Central Rural

Shteti:

Papua Guinea e Re

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 329 / +675329 / 00675329 / 011675329, Papua Guinea e Re (hyrja telefonike)


Prefiksi 329 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Central Rural. Dhe Central Rural ndodhet në Papua Guinea e Re. Nëse ndodheni jashtë Papua Guinea e Re dhe dëshironi të telefononi një person në Central Rural, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Papua Guinea e Re është +675 (00675), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Central Rural, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +675 329. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +675 329 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Central Rural për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00675 329.