Kodi zonal 3264 (+9963264 / 009963264 / 0119963264) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:3264     (+996 3264)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Kara-Kulja

Shteti:

Kirgistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 3264 / +9963264 / 009963264 / 0119963264, Kirgistani (hyrja telefonike)


Prefiksi 3264 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kara-Kulja. Dhe Kara-Kulja ndodhet në Kirgistani. Nëse ndodheni jashtë Kirgistani dhe dëshironi të telefononi një person në Kara-Kulja, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kirgistani është +996 (00996), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kara-Kulja, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +996 3264. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +996 3264 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kara-Kulja për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00996 3264.