Kodi zonal 3249 / +9763249Kodi zonal:3249     (+976 3249)
Qyteti/qyteza ose krahina:Züünbayan-Ulaan

Shteti:

Mongolia


Kodi zonal 3249 / +9763249 (Mongolia)


Prefiksi 3249 është kodi i zonës për Züünbayan-Ulaan. Dhe Züünbayan-Ulaan ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Züünbayan-Ulaan, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Züünbayan-Ulaan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 3249.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +976 3249 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Züünbayan-Ulaan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 3249.
Llogaritësi I numrit të telefonit