Kodi zonal 32 (+23232 / 0023232 / 01123232) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:32     (+232 32)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Bo, Kenema

Shteti:

Siera Leone

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 32 / +23232 / 0023232 / 01123232, Siera Leone (hyrja telefonike)


Prefiksi 32 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bo, Kenema. Dhe Bo, Kenema ndodhet në Siera Leone. Nëse ndodheni jashtë Siera Leone dhe dëshironi të telefononi një person në Bo, Kenema, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Siera Leone është +232 (00232), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bo, Kenema, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +232 32. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +232 32 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bo, Kenema për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00232 32.