Kodi zonal 32 / +38332Kodi zonal:32     (+381 32)
Qyteti/qyteza ose krahina:Čačak

Shteti:

Kosova


Kodi zonal 32 / +38332 (Kosova)


Prefiksi 32 është kodi i zonës për Čačak. Dhe Čačak ndodhet në Kosova. Nëse ndodheni jashtë Kosova dhe dëshironi të telefononi një person në Čačak, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kosova është +381, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Čačak, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +381 32.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +381 32 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Čačak për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00381 32.
Llogaritësi I numrit të telefonit