Kodi zonal 32 (+37232 / 0037232 / 01137232) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:32     (+372 32)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Rakvere

Shteti:

Estonia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 32 / +37232 / 0037232 / 01137232, Estonia (hyrja telefonike)


Prefiksi 32 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Rakvere. Dhe Rakvere ndodhet në Estonia. Nëse ndodheni jashtë Estonia dhe dëshironi të telefononi një person në Rakvere, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Estonia është +372 (00372), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rakvere, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +372 32. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +372 32 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rakvere për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00372 32.