Kodi zonal 3133 (+9963133 / 009963133 / 0119963133) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:3133     (+996 3133)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Kara-Balta (Jayl)

Shteti:

Kirgistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 3133 / +9963133 / 009963133 / 0119963133, Kirgistani (hyrja telefonike)


Prefiksi 3133 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kara-Balta (Jayl). Dhe Kara-Balta (Jayl) ndodhet në Kirgistani. Nëse ndodheni jashtë Kirgistani dhe dëshironi të telefononi një person në Kara-Balta (Jayl), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kirgistani është +996 (00996), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kara-Balta (Jayl), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +996 3133. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +996 3133 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kara-Balta (Jayl) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00996 3133.