Kodi zonal 3042 (+2243042)Kodi zonal 3042 / +2243042, Guineja


Prefiksi 3042 është kodi i zonës për Sangoya. Dhe Sangoya ndodhet në Guineja. Nëse ndodheni jashtë Guineja dhe dëshironi të telefononi një person në Sangoya, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Guineja është +224 (00224), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sangoya, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +224 3042. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +224 3042 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sangoya për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00224 3042.