Kodi zonal 3 / +6753Kodi zonal:3     (+675 3)
Qyteti/qyteza ose krahina:Port Moresby

Shteti:

Papua Guinea e Re


Kodi zonal 3 / +6753 (Papua Guinea e Re)


Prefiksi 3 është kodi i zonës për Port Moresby. Dhe Port Moresby ndodhet në Papua Guinea e Re. Nëse ndodheni jashtë Papua Guinea e Re dhe dëshironi të telefononi një person në Port Moresby, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Papua Guinea e Re është +675, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Port Moresby, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +675 3.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +675 3 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Port Moresby për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00675 3.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 3 / +6753