Kodi zonal 285 / +238285Kodi zonal:285     (+238 285)
Qyteti/qyteza ose krahina:Nova Sintra

Shteti:

Kape VerdePrefiksi 285 është kodi i zonës për Nova Sintra. Dhe Nova Sintra ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në Nova Sintra, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nova Sintra, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 285.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +238 285 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nova Sintra për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 285.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 285 / +238285 (Kape Verde)