Kodi zonal 279 / +351279Kodi zonal:279     (+351 279)
Qyteti/qyteza ose krahina:Moncorvo

Shteti:

Portugali


Kodi zonal 279 / +351279 (Portugali)


Prefiksi 279 është kodi i zonës për Moncorvo. Dhe Moncorvo ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në Moncorvo, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Moncorvo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 279.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +351 279 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Moncorvo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 279.
Llogaritësi I numrit të telefonit