Kodi zonal 276 (+351276 / 00351276 / 011351276) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:276     (+351 276)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Chaves

Shteti:

Portugali

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 276 / +351276 / 00351276 / 011351276, Portugali (hyrja telefonike)


Prefiksi 276 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Chaves. Dhe Chaves ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në Chaves, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351 (00351), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Chaves, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 276.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +351 276 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Chaves për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 276.