Kodi zonal 27420 (+25327420 / 0025327420 / 01125327420) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:27420     (+253 27420)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Dikhil

Shteti:

Xhibuti

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 27420 / +25327420 / 0025327420 / 01125327420, Xhibuti (hyrja telefonike)


Prefiksi 27420 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Dikhil. Dhe Dikhil ndodhet në Xhibuti. Nëse ndodheni jashtë Xhibuti dhe dëshironi të telefononi një person në Dikhil, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Xhibuti është +253 (00253), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dikhil, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +253 27420. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +253 27420 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dikhil për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00253 27420.