Kodi zonal 271 (+238271 / 00238271 / 011238271) (hyrja telefonike)Kodi zonal 271 / +238271 / 00238271 / 011238271, Kape Verde (hyrja telefonike)


Prefiksi 271 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për São Lourenço dos Órgãos / São Jorge. Dhe São Lourenço dos Órgãos / São Jorge ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në São Lourenço dos Órgãos / São Jorge, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238 (00238), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në São Lourenço dos Órgãos / São Jorge, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 271. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +238 271 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në São Lourenço dos Órgãos / São Jorge për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 271.