Kodi zonal 27 / +26327Kodi zonal:27     (+263 27)
Qyteti/qyteza ose krahina:Chipinge

Shteti:

ZimbabvejaPrefiksi 27 është kodi i zonës për Chipinge. Dhe Chipinge ndodhet në Zimbabveja. Nëse ndodheni jashtë Zimbabveja dhe dëshironi të telefononi një person në Chipinge, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zimbabveja është +263, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Chipinge, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +263 27.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +263 27 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Chipinge për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00263 27.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 27 / +26327 (Zimbabveja)