Kodi zonal 267 (+238267 / 00238267 / 011238267) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:267     (+238 267)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Cidade Velha

Shteti:

Kape Verde

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 267 / +238267 / 00238267 / 011238267, Kape Verde (hyrja telefonike)


Prefiksi 267 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Cidade Velha. Dhe Cidade Velha ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në Cidade Velha, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238 (00238), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Cidade Velha, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 267. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +238 267 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Cidade Velha për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 267.