Kodi zonal 260 (+238260 / 00238260 / 011238260) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:260     (+238 260)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Praia

Shteti:

Kape Verde

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 260 / +238260 / 00238260 / 011238260, Kape Verde (hyrja telefonike)


Prefiksi 260 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Praia. Dhe Praia ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në Praia, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238 (00238), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Praia, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 260. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +238 260 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Praia për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 260.