Kodi zonal 259 / +95259Kodi zonal:259     (+95 259)
Qyteti/qyteza ose krahina:Amarapura

Shteti:

MianmarPrefiksi 259 është kodi i zonës për Amarapura. Dhe Amarapura ndodhet në Mianmar. Nëse ndodheni jashtë Mianmar dhe dëshironi të telefononi një person në Amarapura, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mianmar është +95, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Amarapura, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +95 259.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +95 259 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Amarapura për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0095 259.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 259 / +95259 (Mianmar)