Kodi zonal 254 (+351254 / 00351254 / 011351254) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:254     (+351 254)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Peso da Régua

Shteti:

Portugali

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 254 / +351254 / 00351254 / 011351254, Portugali (hyrja telefonike)


Prefiksi 254 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Peso da Régua. Dhe Peso da Régua ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në Peso da Régua, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351 (00351), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Peso da Régua, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 254.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +351 254 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Peso da Régua për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 254.