Kodi zonal 252 (+238252 / 00238252 / 011238252) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:252     (+238 252)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Funda das Figueiras

Shteti:

Kape Verde

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 252 / +238252 / 00238252 / 011238252, Kape Verde (hyrja telefonike)


Prefiksi 252 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Funda das Figueiras. Dhe Funda das Figueiras ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në Funda das Figueiras, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238 (00238), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Funda das Figueiras, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 252. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +238 252 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Funda das Figueiras për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 252.