Kodi zonal 2511 (+5062511 / 005062511 / 0115062511) (hyrja telefonike)Kodi zonal 2511 / +5062511 / 005062511 / 0115062511, Kosta Rika (hyrja telefonike)


Prefiksi 2511 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Universidad de Costa Rica. Dhe Universidad de Costa Rica ndodhet në Kosta Rika. Nëse ndodheni jashtë Kosta Rika dhe dëshironi të telefononi një person në Universidad de Costa Rica, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kosta Rika është +506 (00506), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Universidad de Costa Rica, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +506 2511. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +506 2511 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Universidad de Costa Rica për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00506 2511.