Kodi zonal 251 / +238251Kodi zonal:251     (+238 251)
Qyteti/qyteza ose krahina:Sal Rei

Shteti:

Kape Verde


Kodi zonal 251 / +238251 (Kape Verde)


Prefiksi 251 është kodi i zonës për Sal Rei. Dhe Sal Rei ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në Sal Rei, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sal Rei, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 251.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +238 251 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sal Rei për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 251.
Llogaritësi I numrit të telefonit