Kodi zonal 25 (+96425 / 0096425 / 01196425) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:25     (+964 25)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Diyala (Baquba)

Shteti:

Iraku

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 25 / +96425 / 0096425 / 01196425, Iraku (hyrja telefonike)


Prefiksi 25 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Diyala (Baquba). Dhe Diyala (Baquba) ndodhet në Iraku. Nëse ndodheni jashtë Iraku dhe dëshironi të telefononi një person në Diyala (Baquba), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Iraku është +964 (00964), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Diyala (Baquba), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +964 25. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +964 25 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Diyala (Baquba) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00964 25.