Kodi zonal 2493 (+302493 / 00302493 / 011302493) (hyrja telefonike)



Kodi zonal / hyrja telefonike:2493     (+30 2493)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Elassona

Shteti:

Greqia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 2493 / +302493 / 00302493 / 011302493, Greqia (hyrja telefonike)


Prefiksi 2493 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Elassona. Dhe Elassona ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Elassona, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30 (0030), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Elassona, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 2493. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +30 2493 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Elassona për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 2493.