Kodi zonal 2491 / +302491Kodi zonal:2491     (+30 2491)
Qyteti/qyteza ose krahina:Farsala

Shteti:

Greqia


Kodi zonal 2491 / +302491 (Greqia)


Prefiksi 2491 është kodi i zonës për Farsala. Dhe Farsala ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Farsala, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Farsala, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 2491.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +30 2491 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Farsala për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 2491.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 2491 / +302491