Kodi zonal 242 / +238242Kodi zonal:242     (+238 242)
Qyteti/qyteza ose krahina:Santa Maria

Shteti:

Kape VerdePrefiksi 242 është kodi i zonës për Santa Maria. Dhe Santa Maria ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në Santa Maria, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Santa Maria, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 242.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +238 242 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Santa Maria për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 242.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 242 / +238242 (Kape Verde)