Kodi zonal 24 (+25524 / 0025524 / 01125524) (hyrja telefonike)Kodi zonal 24 / +25524 / 0025524 / 01125524, Tanzanija (hyrja telefonike)


Prefiksi 24 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Zanzibar (Unguja, Pemba, Chake Chake, Mkoani, Wete). Dhe Zanzibar (Unguja, Pemba, Chake Chake, Mkoani, Wete) ndodhet në Tanzanija. Nëse ndodheni jashtë Tanzanija dhe dëshironi të telefononi një person në Zanzibar (Unguja, Pemba, Chake Chake, Mkoani, Wete), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tanzanija është +255 (00255), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Zanzibar (Unguja, Pemba, Chake Chake, Mkoani, Wete), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +255 24. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +255 24 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Zanzibar (Unguja, Pemba, Chake Chake, Mkoani, Wete) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00255 24.