Kodi zonal 24 (+50324 / 0050324 / 01150324) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:24     (+503 24)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Western area

Shteti:

Salvadori

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 24 / +50324 / 0050324 / 01150324, Salvadori (hyrja telefonike)


Prefiksi 24 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Western area. Dhe Western area ndodhet në Salvadori. Nëse ndodheni jashtë Salvadori dhe dëshironi të telefononi një person në Western area, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Salvadori është +503 (00503), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Western area, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +503 24. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +503 24 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Western area për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00503 24.