Kodi zonal 234 / +351234Kodi zonal:234     (+351 234)
Qyteti/qyteza ose krahina:Aveiro

Shteti:

Portugali


Kodi zonal 234 / +351234 (Portugali)


Prefiksi 234 është kodi i zonës për Aveiro. Dhe Aveiro ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në Aveiro, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Aveiro, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 234.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +351 234 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Aveiro për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 234.
Llogaritësi I numrit të telefonit