Kodi zonal 2336 (+3752336 / 003752336 / 0113752336) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:2336     (+375 2336)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Budo-Koshelevo

Shteti:

Bellorusia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 2336 / +3752336 / 003752336 / 0113752336, Bellorusia (hyrja telefonike)


Prefiksi 2336 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Budo-Koshelevo. Dhe Budo-Koshelevo ndodhet në Bellorusia. Nëse ndodheni jashtë Bellorusia dhe dëshironi të telefononi një person në Budo-Koshelevo, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bellorusia është +375 (00375), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Budo-Koshelevo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +375 2336. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +375 2336 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Budo-Koshelevo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00375 2336.