Kodi zonal 231 / +351231Kodi zonal:231     (+351 231)
Qyteti/qyteza ose krahina:Mealhada

Shteti:

Portugali


Kodi zonal 231 / +351231 (Portugali)


Prefiksi 231 është kodi i zonës për Mealhada. Dhe Mealhada ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në Mealhada, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mealhada, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 231.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +351 231 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mealhada për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 231.
Llogaritësi I numrit të telefonit