Kodi zonal 231 (+351231)Kodi zonal 231 / +351231, Portugali


Prefiksi 231 është kodi i zonës për Mealhada. Dhe Mealhada ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në Mealhada, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351 (00351), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mealhada, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 231.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +351 231 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mealhada për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 231.