Kodi zonal 230 (+383230 / 00383230 / 011383230) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:230     (+381 230)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Kikinda

Shteti:

Kosova

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 230 / +383230 / 00383230 / 011383230, Kosova (hyrja telefonike)


Prefiksi 230 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kikinda. Dhe Kikinda ndodhet në Kosova. Nëse ndodheni jashtë Kosova dhe dëshironi të telefononi një person në Kikinda, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kosova është +381 (00381), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kikinda, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +381 230. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +381 230 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kikinda për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00381 230.