Kodi zonal 23 (+96823 / 0096823 / 01196823) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:23     (+968 23)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Dhofar, Al Wusta

Shteti:

Omani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 23 / +96823 / 0096823 / 01196823, Omani (hyrja telefonike)


Prefiksi 23 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Dhofar, Al Wusta. Dhe Dhofar, Al Wusta ndodhet në Omani. Nëse ndodheni jashtë Omani dhe dëshironi të telefononi një person në Dhofar, Al Wusta, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Omani është +968 (00968), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dhofar, Al Wusta, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +968 23. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +968 23 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dhofar, Al Wusta për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00968 23.