Kodi zonal 23 (+25823 / 0025823 / 01125823) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:23     (+258 23)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Beira

Shteti:

Mozambiku

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 23 / +25823 / 0025823 / 01125823, Mozambiku (hyrja telefonike)


Prefiksi 23 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Beira. Dhe Beira ndodhet në Mozambiku. Nëse ndodheni jashtë Mozambiku dhe dëshironi të telefononi një person në Beira, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mozambiku është +258 (00258), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Beira, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +258 23. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +258 23 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Beira për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00258 23.