Kodi zonal 23 / +9423Kodi zonal:23     (+94 23)
Qyteti/qyteza ose krahina:Mannar

Shteti:

Sri Lanka


Kodi zonal 23 / +9423 (Sri Lanka)


Prefiksi 23 është kodi i zonës për Mannar. Dhe Mannar ndodhet në Sri Lanka. Nëse ndodheni jashtë Sri Lanka dhe dëshironi të telefononi një person në Mannar, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Sri Lanka është +94, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mannar, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +94 23.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +94 23 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mannar për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0094 23.
Llogaritësi I numrit të telefonit