Kodi zonal 23 (+22523 / 0022523 / 01122523) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:23     (+225 23)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Banco

Shteti:

Bregu i Fildishtë

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 23 / +22523 / 0022523 / 01122523, Bregu i Fildishtë (hyrja telefonike)


Prefiksi 23 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Banco. Dhe Banco ndodhet në Bregu i Fildishtë. Nëse ndodheni jashtë Bregu i Fildishtë dhe dëshironi të telefononi një person në Banco, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bregu i Fildishtë është +225 (00225), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Banco, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +225 23. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +225 23 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Banco për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00225 23.