Kodi zonal 229 / +52229Kodi zonal:229     (+52 229)
Qyteti/qyteza ose krahina:Veracruz

Shteti:

MeksikëPrefiksi 229 është kodi i zonës për Veracruz. Dhe Veracruz ndodhet në Meksikë. Nëse ndodheni jashtë Meksikë dhe dëshironi të telefononi një person në Veracruz, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Meksikë është +52, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Veracruz, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +52 229.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +52 229 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Veracruz për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0052 229.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 229 / +52229 (Meksikë)