Kodi zonal 2281 (+302281 / 00302281 / 011302281) (hyrja telefonike)Kodi zonal 2281 / +302281 / 00302281 / 011302281, Greqia (hyrja telefonike)


Prefiksi 2281 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Syros, Kythnos, Serifos, Syros. Dhe Syros, Kythnos, Serifos, Syros ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Syros, Kythnos, Serifos, Syros, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30 (0030), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Syros, Kythnos, Serifos, Syros, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 2281. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +30 2281 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Syros, Kythnos, Serifos, Syros për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 2281.