Kodi zonal 2271 (+302271)Kodi zonal 2271 / +302271, Greqia


Prefiksi 2271 është kodi i zonës për Chios. Dhe Chios ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Chios, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30 (0030), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Chios, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 2271. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +30 2271 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Chios për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 2271.