Kodi zonal 2261 (+2392261 / 002392261 / 0112392261) (hyrja telefonike)Kodi zonal 2261 / +2392261 / 002392261 / 0112392261, Sao Tome dhe Principe (hyrja telefonike)


Prefiksi 2261 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Angolares, Porto Alegre. Dhe Angolares, Porto Alegre ndodhet në Sao Tome dhe Principe. Nëse ndodheni jashtë Sao Tome dhe Principe dhe dëshironi të telefononi një person në Angolares, Porto Alegre, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Sao Tome dhe Principe është +239 (00239), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Angolares, Porto Alegre, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +239 2261. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +239 2261 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Angolares, Porto Alegre për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00239 2261.