Kodi zonal 2255 / +2292255Kodi zonal:2255     (+229 2255)
Qyteti/qyteza ose krahina:Savè

Shteti:

Benini


Kodi zonal 2255 / +2292255 (Benini)


Prefiksi 2255 është kodi i zonës për Savè. Dhe Savè ndodhet në Benini. Nëse ndodheni jashtë Benini dhe dëshironi të telefononi një person në Savè, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Benini është +229, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Savè, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +229 2255.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +229 2255 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Savè për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00229 2255.
Llogaritësi I numrit të telefonit