Kodi zonal 22542 / +23522542Kodi zonal:22542     (+235 22542)
Qyteti/qyteza ose krahina:Baguirmi

Shteti:

Çad


Kodi zonal 22542 / +23522542 (Çad)


Prefiksi 22542 është kodi i zonës për Baguirmi. Dhe Baguirmi ndodhet në Çad. Nëse ndodheni jashtë Çad dhe dëshironi të telefononi një person në Baguirmi, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çad është +235, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Baguirmi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +235 22542.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +235 22542 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Baguirmi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00235 22542.
Llogaritësi I numrit të telefonit